ماساژ درمانی و ماساژ تراپی تخصصی

ماساژ درمانی نقش بسیار موثری در سلامت بدن دارد و از جمله فواید آن می‌توان به کاهش درد، بهبود فرآیند گردش خود در بدن، کاهش استرس و افزایش حس آرامش اشاره کرد.

آنچه خواهید خواند

ماساژ درمانی چیست

ماساژ تراپی و یا ماساژ درمانی از قدیمی‌ترین علوم و نوعی روش درمانی مکمل و جایگزین است که در آن بافت‌های نرم بدن، شامل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، و پوست، با لمس کردن و فشار دقیق و موثر تحت فشار قرار می‌گیرند. ماساژ درمانی نقش بسیار موثری در سلامت بدن دارد و از جمله فواید آن می‌توان به کاهش درد، بهبود فرآیند گردش خود در بدن، کاهش استرس و افزایش حس آرامش اشاره کرد.

ماساژ درمانی تخصصی در تهران

فواید ماساژ برای سلامتی چیست؟

  • تسکین درد: ماساژ درمانی می تواند به تسکین درد ناشی از شرایط مختلف از جمله تنش عضلانی، سردرد و کمردرد کمک کند.
  • بهبود گردش خون: ماساژ درمانی می تواند با افزایش جریان خون و تخلیه لنف به بهبود گردش خون کمک کند.
  • کاهش استرس: ماساژ درمانی می تواند با تحریک ترشح اندورفین، که اثرات تقویت کننده خلق و خوی را دارد، به کاهش استرس کمک کند.
  • بهبود خواب: ماساژ درمانی می تواند با آرامش بدن و ذهن به بهبود خواب کمک کند.
  • افزایش آرامش: ماساژ درمانی می تواند با کاهش تنش عضلانی و تقویت تنفس عمیق به افزایش آرامش کمک کند.
  • افزایش عملکرد ورزشی: ماساژ درمانی می تواند با بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و بهبودی از آسیب ها به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند.

احسان سادات حسینی

کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
عضو کادر پزشکی تیم ملی فوتبال

با ۱۲ سال سابقه حضور در تمام رده های تیم های ملی و حضور در جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ و روسیه ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیای استرالیا ۲۰۱۵ و امارات متحده عربی ۲۰۱۹ با مربی‌گری کارلوس کیروش.

چه نوع ماساژهایی بهتر هستند؟

انواع متعدد ماساژ تراپی وجود دارند، و هر یک دارای فواید و مزایای مختص به خود هستند. برخی از متداول‌ترین انواع ماساژ عبارتند از:

ماساژ سوئدی: از رایج‌ترین انواع ماساژ، ماساژ سوئدی است. این نوع ماساژ شامل حرکات نرم، طولانی، مالشی و همچنین حرکات سبک ضربه‌ای و ریتمیک بر روی بالاترین لایه‌های عضلات است. ماساژ سوئدی با حرکت دادن مفاصل ترکیب می‌شود. ماساژ سوئدی با آرام کردن تنش عضلات، می‌تواند هم آرام‌بخش و هم انرژی بخش باشد و انجام آن می‌تواند حتی بعد از آسیب دیدگی مفید باشد.

ماساژ درمانی قیمت

ماساژ ورزشی: ماساژ ورزشی به بهبود وضعیت عضلاتی که در یک ورزش خاص زیاد استفاده می‌شوند، کمک می‌کند. در ماساژهای ورزشی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که به ورزشکاران در انجام تمریناتشان، قبل و بعد و در طول رقابت‌های ورزشی کمک می‌کنند. از این ماساژ ورزشی می‌توانید برای افزایش انعطاف پذیری بدنتان و برای جلوگیری از آسیب دیدگی نیز بهره ببرید. استفاده از این نوع ماساژ می‌تواند برای کشیدگی‌های عضلانی مفید باشد و بعد از آسیب‌های ورزشی به بهبود آن‌ها کمک کند.

ماساژ شیاتسو: شیاتسو در زبان ژاپنی، به معنای “فشار انگشتان” است. برای ماساژ شیاتسو، ماساژور از فشار‌های ریتمیک مختلفی بر روی نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند. این نقاط، آکوپرشر نامیده می‌شوند. تصور می‌شود که این نقاط برای جریان انرژی حیاتی بدن که “چی” نامیده می‌شود، اهمیت زیادی دارند. طرفداران این ماساژ می‌گویند که این ماساژ می‌تواند به آزادسازی گرفتگی عضلات در نقاط آکوپرشر کمک کند.

ماساژ تایلندی: در طول گرفتن ماساژ تایلندی، ماسازور از بدن خود استفاده می‌کند تا فرد را در موقعیت‌های بدنی مختلفی قرار دهد. این نوع ماساژ شامل فشردن ماهیچه‌ها، حرکت دادن مفاصل و نقاط آکوپرشر است.

ماساژ دوره‌ی بارداری: در طول بارداری بدن متحمل تغییرات بزرگی می‌شود. ماساژ‌های مخصوص دوره‌ی بارداری می‌توانند با کاهش استرس، کاهش ورم دست و پا و آرام‌سازی عضلات و تسکین درد مفاصل، در دوران بارداری بسیار مفید باشند. ماساژ می‌تواند خصوصا در طول زمانی که گزینه‌های دیگر درمانی محدودیت بیشتری پیدا می‌کنند، مفید باشد.

ماساژ درمانی تهران

ماساژ سنگ داغ: برای این نوع ماساژ، درمانگر سنگ‌های گرمی را بر روی قسمت‌های مشخصی از بدن قرار می‌دهد. سنگ‌ها ممکن است به عنوان ابزارهای ماساژ استفاده ‌شوند و یا اینکه فقط موقتا بر روی آن ناحیه از بدن گذاشته شوند. استفاده از این روش همراه با دیگر انواع ماساژ، می‌تواند بسیار آرام بخش باشد، چرا که سنگ‌ها گرما را به عمق بدن انتقال می‌دهند.

رفلکسولوژی: در این روش از دست، شست‌ها و انگشتان برای تحریک قسمت‌های مشخصی از پا استفاده می‌شود. باور بر این است که این قسمت‌های پا با بخش‌های مختلف بدن در ارتباط هستند. بنابراین، انتظار می‌رود که این ماساژ موجب ارتقای سلامتی شود.

ما در فیزیوتراپی مدیا اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم که تصمیم بگیرید چه نوع ماساژی برایتان مفید است.

ماساژ درمانی در منزل

موارد منع ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای اکثر افراد مفید و بی‌ضرر می‌باشد. هر چند تعدادی موارد احتیاطی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  • اگر شرایط خاص درمانی دارید آن را با تراپیست خود در میان بگذارید.
  • در صورت داشتن عفونت، زخم، و سوختگی، از ماساژ پرهیز کنید.
  • در صورت احساس درد و یا ناراحتی غیر عادی ماساژ را متوقف کنید.

اگر به ماساژ درمانی یا ماساژ تراپی فکر می‌کنید، بهتر است قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا ماساژ درمانی برای شما مناسب است یا خیر. همچنین می‌تواند ماساژور و تراپیست ماهر و واجد شرایطی را به شما معرفی کند.

پیمایش به بالا