ماساژ درمانی

ماساژ
آنچه خواهید خواند

ماساژ درمانی چیست

ماساژ یکی از قدیمی‌ترین علوم بهداشتی بوده و از گذشته‌های بسیار دور از آن برای اهداف درمانی استفاده می‌کردند. در ماساژ درمانی، پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های بدن با «لمس کردن» تحت فشار قرار می‌گیرند. اکثر افراد از ماساژ لذت می‌برند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که ماساژ می‌تواند جنبه‌های درمانی داشته باشد. در حقیقت ماساژ درمانی می‌تواند فواید متعددی در ارتباط با سلامت فرد داشته باشد که شامل بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل، و افزایش سطح اندورفین می‌باشد. اندورفین نقش موثر در بهتر شدن احساس و کاهش درد در هنگام ماساژ کمر و گردن دارد.

درمان سیاتیک با ماساژ و صدا دادن مفصل گردن با ماساژ نیز بسیار مفید می‌باشد.

تاثیرات ماساژ درمانی

 • تسکین درد
 • کاهش سفتی عضلات
 • ریلکسیشن عمومی
 • القای خواب به افراد بی‌خواب
 • فرو نشاندن تنش
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • تخلیه ادم یا تورم
 • شل کردن ترشحات ریه‌ها
 • افزایش خون رسانی اعصاب

موارد منع ماساژ درمانی

اگر ناحیه تحت درمان دارای هر کدام از موارد زیر است نمی‌توان ماساژ را انجام داد:

 • زخم‌های باز بزرگ
 • سوختگی‌ها
 • زخم‌های پوستی
 • اِدم شدید (تورم شدید)
 • نواحی دارای موی بسیار زیاد
 • حساس شدن پوست
 • عفونت‌های باکتریایی
 • بیماری‌های پوستی
 • بیماری‌های بدخیم مانند سرطان

چه نوع ماساژهایی بهتر هستند؟

سبک‌هایی که در ماساژ درمانی استفاده می‌شوند از ضربه‌های طولانی و نرم تا ضربه‌های ناگهانی و کوتاه متغیر هستند. برخی از کارشناسان ماساژدرمانی از روغن و لوسیون استفاده می‌کنند و برخی دیگر استفاده نمی‌کنند. اکثر ماساژ درمان‌ها هنگامی که مشتری‌شان بدون لباس هستند، به آن‌ها ماساژ می‌دهند، اما بعضی از آن‌ها این کار را نمی‌کنند.‌ ماساژ دادن می‌تواند از ۵ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که کدام نوع ماساژ برای شما مناسب است، باید از خودتان سوالی را بپرسید.

آیا ماساژ را برای کنترل استرس و گرفتن آرامش می‌خواهید؟ یا اینکه می‌خواهید برای بهبود نشانه‌های بیماری‌تان یا کمک به وضعیت سلامتی‌تان از آن استفاده کنید؟ قبل از آنکه قرار یک جلسه برای ماساژ را بگیرید، بگذارید درمانگر بداند که شما به دنبال چه هستید و از او بپرسید که از چه نوع ماساژهایی استفاده می‌کند. بسیاری از آن‌ها از بیش از یک نوع روش برا ی ماساژ دادن استفاده می‌کنند، یا اینکه درمانگر ممکن است ماساژ‌ها را طوری انجام دهد که مناسب سن و شرایط شما یا هر نیاز یا هدف مخصوصی که دارید باشد. در ادامه لیستی از روش‌های معمول ماساژ درمانی ارائه می‌شود. استفاده از چهار روش اول رایج‌تر از بقیه است.

ماساژ سوئدی

رایج‌ترین نوع ماساژ ، ماساژ سوئدی است. این نوع ماساژ شامل حرکات نرم، طولانی، مالشی و همچنین حرکات سبک ضربه‌ای و ریتمیک بر روی بالاترین لایه‌های عضلات است. این ماساژها با حرکت دادن مفاصل ترکیب می‌شوند. ماساژ سوئدی با آرام کردن تنش عضلات، می‌تواند هم آرام‌بخش و هم انرژی بخش باشد و انجام آن می‌تواند حتی بعد از آسیب دیدگی مفید باشد.

پنج حرکت معروف ماساژ سوئدی عبارتند از:

افلوراژ (Effleurage): یک حرکت نرم و لغزشی که برای آرام سازی بافت نرم استفاده می‌شود.

فشار (Petrissage): فشار دادن، غلتاندن و مالیدن بعد از افلوراژ

مالش (friction): حرکات چرخشی و عمقی که موجب می‌شوند که لایه‌های بافت‌های بدن روی هم مالیده شوند. این کار به افزیش گردش خون کمک می‌کند و بافت‌های به جا مانده از زخم را از بین می‌برد.

ضربه (Tapotement): ضربه‌های کوتاه و متناوب با مشت، انگشتان و یا کناره‌ی دست

ماساژ بافت عمیق: ماساژ بافت عمیق بهترین ماساژ برای ناحیه‌هایی از بدن است که دچار مشکل شده و سفت و دردناک هستند.

ماساژور با دقت حرکات آرام و آگاهانه‌ای را برای اعمال فشار بر روی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا بافت‌های عمیق زیر پوست انجام می‌دهد. اگرچه این نوع ماساژ نسبت به انواع دیگر ریتم کمتری دارد، ماساژ بافت عمیق با آرام کردن تنش‌های مزمن و کمک به بهبود جراحاتی مانند رگ به رگ شدن کمر، می‌تواند درمان کننده باشد.

ماساژ ورزشی

این ماساژ‌ها به سیستم‌های عضلانی که در یک ورزش خاص زیاد استفاده می‌شوند، کمک می‌کنند. در ماساژهای ورزشی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که به ورزشکاران در انجام تمریناتشان، قبل و بعد و در طول رقابت‌های ورزشی کمک می‌کنند. شما ممکن است بخواهید که از این ماساژها برای افزایش انعطاف پذیری بدنتان و برای جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کنید. استفاده از این نوع ماساژ می‌تواند برای کشیدگی‌های عضلانی مفید باشد و بعد از آسیب‌های ورزشی به بهبود آن‌ها کمک کند.

ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی در حالی که به طور کامل ملبس هستید و روی صندلی قابل حملی که به طور ویژه برای این کار طراحی شده است، نشسته‌اید، صورت می‌گیرد. این نوع ماساژ معمولا شامل ماساژ گردن، شانه‌ها، کمر، بازوها و دست‌ها می‌باشد.

ماساژ شیاتسو

به زبان ژاپنی، شیاتسو به معنای “فشار انگشتان” است. برای ماساژ شیاتسو، ماساژور از فشار‌های ریتمیک مختلفی بر روی نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند. این نقاط، آکوپرشر نامیده می‌شوند. تصور می‌شود که این نقاط برای جریان انرژی حیاتی بدن که “چی” نامیده می‌شود، اهمیت زیادی دارند. طرفداران این ماساژ می‌گویند که این ماساژ می‌تواند به آزادسازی گرفتگی عضلات در نقاط آکوپرشر کمک کند.

ماساژ تایلندی

در طول گرفتن ماساژ تایلندی، درمانگر از بدن خود استفاده می‌کند تا مشتری را در موقعیت‌های بدنی مختلفی قرار دهد. این نوع ماساژ شامل فشردن ماهیچه‌ها، تحرک دادن مفاصل و نقاط آکوپرشر است.

ماساژ سنگ داغ

برای این نوع ماساژ، درمانگر سنگ‌های گرمی را بر روی قسمت‌های مشخصی از بدن قرار می‌دهد. سنگ‌ها ممکن است به عنوان ابزارهای ماساژ استفاده ‌شوند و یا اینکه فقط موقتا بر روی آن ناحیه از بدن گذاشته شوند. استفاده از این روش همراه با دیگر انواع ماساژ، می‌تواند بسیار آرام بخش باشد، چرا که سنگ‌ها گرما را به عمق بدن انتقال می‌دهند.

رفلکسولوژی (Reflexology)

در این روش از دست، شست‌ها و انگشتان برای تحریک قسمت‌های مشخصی از پا استفاده می‌شود. باور بر این است که این قسمت‌های پا با بخش‌های مختلف بدن در ارتباط هستند. بنابراین، انتظار می‌رود که این ماساژ موجب ارتقای سلامتی شود.

ماساژ دوره‌ی بارداری

در طول بارداری بدن متحمل تغییرات بزرگی می‌شود. ماساژ‌های مخصوص دوره‌ی بارداری می‌توانند با کاهش استرس، کاهش ورم دست و پا و آرام‌سازی عضلات و تسکین درد مفاصل، در دوران بارداری مفید باشند. ماساژ می‌تواند خصوصا در طول زمانی که گزینه‌های دیگر درمانی محدودیت بیشتری پیدا می‌کنند، مفید باشد.

با استفاده از بالش‌هایی که مخصوص این کار طراحی شده‌اند، ماساژور به شما کمک می‌کند که هنگام اجرای این نوع ماساژ، درموقعیت راحتی قرار بگیرید.

فیزیوتراپی

فواید ماساژ برای سلامتی چیست؟

ماساژ برای هزاران سال است که به کار گرفته می‌شود. امروزه حدود ۸۰ نوع ماساژ با انواع مختلفی از فشارها، حرکات و تکنیک‌ها وجود دارد. تمام انواع ماساژها شامل فشار دادن، مالیدن یا دستکاری عضلات و دیگر بافت‌های نرم با دست و انگشت هستند. گاهی اوقات، حتی از ساعد، آرنج یا پا هم استفاده می‌شود.

طبق گزارش انجمن ماساژ ایالات متحده، حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی حداقل یک بار در طول سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۷، به دلایل مختلفی ماساژ دریافت کرده‌اند. هر چه بیشتر می‌گذرد، افراد بیشتری به فوایدی که ماساژ برای سلامتی دارد پی می‌برند، به خصوص افرادی که پس از جنگ و در دوران ازدیاد زاد و ولد به دنیا آمده‌اند. آن‌ها از انواع بسیاری از ماساژ‌ها استفاده می‌کنند تا نشانه‌های بیماری‌هایشان را بهبود ببخشند، جراحت‌هایشان را التیام دهند و وضعیت سلامتی‌شان را ارتقا دهند.

ما در کلینیک فیزیوتراپی مدیا اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم که تصمیم بگیرید چه نوع ماساژی برایتان مفید است.

پیمایش به بالا