لوردوز گردنی

درمان لوردوز گردنی به کمک فیزیوتراپی
آنچه خواهید خواند

لوردوز گردنی چیست؟

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد. اگر این انحنا بیش از حد طبیعی باشد به آن لوردوز گردنی یا ناهنجاری قوس گردنی گفته می‌شود. قوس طبیعی ناحیه گردن به لحاظ کوچک بودن مهره‌ها و ضخامت دیسک‌ها نسبت به سایر قوس‌های ستون فقرات خفیف‌تر است. جلو بودن گردن یکی از مشکلات شایع بخصوص در بین افراد جوان است که اغلب به دلیل سبک زندگی نادرست و خم کردن بیش از حد گردن هنگام کار با رایانه یا تلفن همراه رخ می‌دهد.

لوردوز گردنی زمانی رخ می‌دهد که فرد به‌طور مداوم سر خود را خم می‌کند. گاهی لوردوز گردنی همراه با درد و بسیار آزاردهنده است و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می‌کند. فیزیوتراپی می‌تواند بوسیله تمرین درمانی و تکنیک‌های درمان دستی به درمان لوردوز گردنی کمک کند. با مراجعه به یک مرکز فیزیوتراپی خوب و مشورت با یک فیزیوتراپیست می‌توانید به جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان آن کمک کنید.

نشانه‌های لوردوز گردنی

 • رانده شدن سر به جلو
 • قرار گرفتن چانه جلوتر از وضعیت طبیعی
 • قرار نگرفتن لاله‌گوش در خط شاقولی و جلوتر بودن از وضعیت طبیعی نسبت به انحنای گردن
 • تشکیل زاویه‌ای حدود ۹۰ درجه بین فک و گردن (این زاویه در حالت طبیعی خیلی کمتر است)
 • قرار گرفتن گردن در سطح جلویی سینه به جای آنکه در وسط شانه قرار داشته باشد.
 • کوتاه‌تر بودن ارتفاع گردن این افراد نسبت به وضعیت طبیعی
 • گردن درد و گاهی حتی کمردرد
 

دلایل بروز لوردوز گردنی

 • خمیدگی و افتادگی گردن بخصوص در زمان کودکی
 • تمایل سر به جلو که در افراد نابینا شایع است
 • در افراد نابینا به علت اینکه سر آنها برای درک محیط مدام به جلو تمایل دارد
 • خوابیدن به شیوه نادرست و استفاده از بالش بلند هنگام خواب
 • پارگی دیسک بین مهره‌ای در ناحیه گردن
 • حرکات ناگهانی و یا اسپاسم عضلات گردن در حین حوادث ناگهانی
 • سل ستون مهره‌ها در ناحیه گردن
 • عفونت ستون مهره‌ها
 • حمل کیف‌های سنگین که فرد را مجبور به خم کردن ستون فقرات می‌کند

روش‌های درمان لوردوز گردن

بسته به علت زیربنایی مورد خاص ناهنجاری انحنای گردن شما، درمان متفاوت خواهد بود. اما مسکن‌ها و آرام‌کننده‌های عضلانی معمولاً یک گزینه‌ی خوب درمانی محسوب می‌شوند.

یاری کایروپراکتیک

درمانگرهای دستی می‌دانند که چگونه همترازی ستون فقرات شما را سالم نگه‌داشته و می‌توانند یک معاینه‌ی فیزیکی و آزمایش اشعه‎‌ی ایکس را برای اطمینان از دریافت بهترین درمان در هر مورد بالقوه از ناهنجاری لوردوز گردن، انجام دهند. درمان‌های دستی خاص و دستکاری ساپورتیو ستون فقرات گردنی، به منظور بازگرداندن انحنای ایده‌آل به گردن (لوردوتیک) طراحی شده‌اند. برای قریب به اتفاق بیماران بدون انحنای لوردوتیک، این درمان‎‌ها به رفع بازه‌ی وسیعی از سردردها و حتی درمان کامل آنها منجر می‌شوند.

استفاده از رول و بریس‌های گردنی

پس از گذراندن یک روز طولانی در کار (یا پای تلفن خود)، گردن شما نیاز به استراحت دارد. فرض بر این است که گردن باید یک انحنای طبیعی به شکل C داشته باشد، اما همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، گردن می‌تواند بی انحنا شده و یا حتی انحنای برعکس پیدا کند. یک روش ساده برای کمک به بازگرداندن انحنای گردن، استفاده از رول گردن می‌باشد.

یک حوله‌ی دستی کوچک برداشته و آن را از سمت طول آن رول کنید. زمانی که این کار انجام شد می‌توانید یک باند لاستیکی یا داکت را به دور آن ببندید تا نگهش دارد. اکنون بر روی یک سطح صاف و بر کمر خود دراز کشیده، رول را در مرکز گردن خود قرار دهید به شکلی که گردن شما به صورت طبیعی در اطراف آن انحنا داشته باشد. رول را زیر سر خود قرار ندهید. اگر سر شما میان رول و گردن حائل شد، نیاز است که رول را به سمت پایین‌تر انتقال دهید. ریلکس کرده و بر روی رول گردن خود برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در هر روز، استراحت کنید.

اگر شدت درد شما زیاد است، یک بریس یا کولار گردن می‌تواند برای کمک به محدود کردن حرکات شما استفاده شود.

فیزیوتراپی لوردوز گردن

بهترین شکل درمان به فرم فیزیوتراپی مطرح می‌شود. از آنجا که فیزیوتراپیست می‌داند که چگونه می‌توان به بهترین شکل، انحنای طبیعی گردن را بازیابی کرد، این روش به اصلاح حالت ناصحیح، تقویت عضلات و بهبود بازه‌ی حرکت و انعطاف‌پذیری منجر می‌شود.

تمرین‌هایی برای درمان لوردوز گردن

انجام تمرین‌های ورزشی برای درمان ناهنجاری لوردوز گردن می‌تواند یک روش عالی برای بهبود درد و افزایش حرکت باشد، با این حال، این تمرین‌ها باید با مراقبت بسیار انجام شوند. به صورت ایده‌آل، تمرین‌های لوردوز گردن باید با راهنمایی یک فیزیوتراپیست آموزش‌دیده انجام گیرد. آنچه در ادامه می‌آید، برخی از تمرین‌هایی است که برای بازیابی انحنای گردن وجود دارند.

چرخش گردن

به آرامی سر خود را از محل طبیعی آن به سمت چپ و راست بدن و سپس به حالت طبیعی آن حرکت دهید. تا زمانی که احساس درد یا ناراحتی نکرده‌اید، گردن خود را تا حد امکان به هر طرف حرکت دهید. این تمرین را ده مرتبه در هر طرف انجام دهید.

خم کردن گردن

از حالت نشسته یا ایستاده، سر خود را به سمت پایین خم کنید به طوری که چانه‌ی شما سینه را لمس کند. برای چند ثانیه در این حالت مانده و سپس به آهستگی سر خود را به مکان طبیعی خود برگردانید. این تمرین را 10 تا 15 مرتبه تکرار کنید. این کار به انعطاف‌پذیری و حفظ عضلات گردن کمک می‎کند که برای حفظ حالت طبیعی گردن ضروری می‌باشند.

تمرین انقباض گردن

انقباض گردن به سمت جلو را انجام دهید، که به لغزیدن سر به سمت جلو و عقب می‌انجامد. این کار می‌تواند در حالت نشسته یا ایستاده انجام شود. لغزاندن به سمت جلو باید تقریباً به اندازه‌ی سه تا چهار برابر بیش از انقباض به سمت عقب طول بکشد. هر حرکت را ده مرتبه انجام دهید.

کشش گردن

سر خود را به سمت عقب ببرید مانند وقتی که با چشمان خود به سمت بالا و سقف نگاه می‌کنید. بیشترین مقدار کشش را برای چند ثانیه نگه داشته و سپس سر را به حالت عادی برگردانید. برای جلوگیری از آسیب، این تمرین را به آهستگی انجام دهید. ده مرتبه تکرار کنید.

انقباض شانه به سمت عقب یا پشت

بایستید یا بنشینید در حالی که ستون فقرات شما در حالت راست قرار گرفته و سر شما در مکان طبیعی قرار دارد. دست‌های خود را در طرفین پهلوی خود قرار دهید. در این حالت، شانه‌های خود را با هل دادن بازوی خود و عقب بردن شانه، منقبض کنید. انقباض به سمت عقب، با چرخاندن بازو به سمت خارج در حالی که بازو از مفصل آرنج خم شده است، تکمیل می‌شود. این حالت را برای چند ثانیه نگه داشته و سپس بازو و شانه را به مکان طبیعی خود برگردانید. این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید.

بالا انداختن شانه

بازوهای خود را به صورت مستقیم در پایین طرفین بدن نگه‌دارید و تا جایی که ممکن است شانه‌های خود را به سمت سر خود بالا ببرید. این حالت را برای چند ثانیه نگه داشته و سپس شانه‌ها را به محل طبیعی خود برگردانید. این تمرین را ده مرتبه انجام دهید.

انقباض شانه به سمت جلو

در حالی که ستون فقرات خود را صاف نگه داشته‌اید، هر کدام از دست‌های خود را بر روی شانه‌ی مخالف قرار دهید. در حالی که بازوهای خود را از آرنج خم کرده‌اید، این حالت را برای چند ثانیه نگه دارید و بعد بازوها را به مکان طبیعی خود ببرید. ده مرتبه این تمرین را تکرار کنید.

کج کردن گردن به طرفین

در حالی که ستون فقرات خود را صاف نگه داشته‌اید، با قرار دادن سر خود در حالت طبیعی شروع کرده، به آهستگی سر خود را به سمت شانه‌ی راست خم کنید در حالی که مستقیم روبرو را نگاه می‎کنید. اکنون این کار را برای سمت مخالف انجام دهید. مهم است که در حالی که سعی می‎کنید هر کدام از گوش‎ها را به هر شانه می‌رسانید، سر خود را نچرخانید. این تمرین را ده مرتبه در هر طرف انجام دهید.

ورزش‌های لوردوز

توصیه‌های پیش‌گیرانه برای لوردوز گردن

داشتن گردن درد مزمن می‌تواند بسیار ناراحت کننده بوده و ما را از انجام ساده‌ترین فعالیت‌های روزمره دور کند. بیشتر ناهنجاری‌ها از جمله گردن در طول زمان اتفاق افتاده و بیمار اکنون می‌داند که سرانجام کاملاً از عوارض سرویکال رنج خواهد برد. خوشبختانه، اگر برخی توصیه‌های پیش‌گیرانه‌ی ساده را به کار ببندید، می‌توانید کل مشکل را کاهش دهید. در ادامه، برخی از این راهکارها معرفی شده‌اند که می‌توانید آنها را از همین امروز استفاده کنید.

متوجه حالت بدن خود باشید

حالت بدن، یکی از منابع مهم دردهای مرتبط با ستون فقرات است چرا که اغلب ما بیشتر روز خود را در حالت بد نشستن یا ایستادن سپری می‌کنیم. با گذشت زمان، این موضوع می‌تواند به ایجاد تغییراتی در انحنای ستون فقرات، بخصوص مهره‌های گردن منجر شود. توصیه می‌شود که در حال نشستن یا ایستادن شانه‌های خود را به سمت عقب داده و مطمئن شوید که سر خود را به جلو خم نکرده‌اید به شکلی که گوش‌های شما باید در خط عمود شانه‌های شما باشند.

بر روی کمر بخوابید

خوابیدن بر روی شکم در طول زمان می‌تواند باعث تغییر انحنای ستون فقرات شود. اگر خوابیدن بر روی کمر خیلی برای شما سخت است، انواع مختلف بالش وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین، صحبت با یک کایروپراکتور می‌تواند برخی توصیه‌های مفید را در بر داشته باشد.

شرایط محل کار خود را بهبود ببخشید

امروزه بسیار از مشاغل به کار با کامپیوتر نیاز دارند که این امر می‌تواند به حالت‌های متعددی منجر شود که با مشکلاتی مرتبط هستند. توصیه می‌شود که صفحه نمایش خود را به اندازه‌ی سه اینچ بالاتر از سطح چشمان خود قرار دهید چرا که در طول زمان، نگاه کردن به پایین برای دیدن صفحه نمایش دارای اثرات منفی بر روی گردن شما خواهد بود. همچنین، مسطح نگه داشتن پاها بر روی زمین در حال کار با کامپیوتر، به عقب نگه داشتن شانه‌های شما کمک می‌کند.

کیف پول خود را در جیب عقب نگه ندارید

کیف پول‌های بزرگ و حجیم در جیب عقب، می‌توانند باعث عدم تعادل در حالت نشستن شما شوند.

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی گیلن باره

فیزیوتراپی ام اس

فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی خار پاشنه

پیمایش به بالا